LISTA DZIECI 3-4 LETNICH PRZYJĘTYCH DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH NA ROK 2015/2016
„Obieżyswiat” ruszył w świat.
„ Wiosna, cieplejszy wieje wiatr …” zapakuj plecak i ruszaj z nami w świat…
Na wiosenny szlak, w kwietniu 2015 roku, nasze Szkolne Koło Turystyczne „Obieżyświat” wyruszyło do Ojcowskiego Parku Narodowego. Opiekunowie pani Maria Milc oraz pani Marzena Hoły poprowadziły nas najciekawszymi pod wszelakim względem częściami Doliny Prądnika.
Na początek po krótkim spacerze po parku dotarliśmy do Jaskini Łokietka , która jest największą spośród wszystkich znanych na terenie Parku jaskiń. Jaskinia ta została wyżłobiona przez wodę w wapieniach górnej jury. Mleko wapienne – mówi Wam to coś?
Jej długość wynosi 320 m, a deniwelacja -7 m. Jaskinia Łokietka składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal : Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych, z których jedna znajduje się zaraz na początku Korytarza Głównego (na lewo po zejściu betonowymi schodami), a druga, zwana Kuchnią leży pomiędzy salą Rycerską a Sypialnią.
Nieodłącznym uzupełnieniem opisu jaskini jest legenda ( która bardzo nas zaciekawiła) o ukrywaniu się w niej Władysława Łokietka przed królem czeskim Wacławem II na przełomie XIII i XIV w. Przyszły król Polski miał w niej ponoć przebywać ok. 6 tygodni. Łokietek odpoczywał na kamiennym łożu w ostatniej sali (Sypialni), a w niedużej wnęce Kuchni czyli w „kominku” przygotowywał sobie posiłki przynoszone mu przez włościan otwartym ku górze korytarzem wstępnym, podczas gdy wejście do jaskini było zasnute pajęczyną, która pokryta kroplami rannej rosy zmyliła ślad pogoni. Krata zamykająca wejście, wykonana przed ok. 30 laty powtarza motyw pajęczyny.
Po zwiedzeniu jaskini żwawym krokiem ruszyliśmy w stronę Bramy Krakowskiej -charakterystycznego dla tutejszej okolicy tworu skalnego , którego kolumny zbudowane są z wielkich brył wapienia o wysokości ok. 15 m .
Potem krótki odpoczynek nad wywierzyskiem krasowym o nazwie Źródełko Miłości . Obudowany wypływ źródła znajduje się ok. 100 m na południe od Bramy Krakowskiej. Woda wpada do małego zbiornika, dno którego wykute jest w kształcie serca.
Źródełko Miłości, jak wiele obiektów w Parku ma także swoją legendę: „Pewnego razu, a było to bardzo dawno temu, Doliną Prądnika szło dwoje młodych ludzi. Wędrowali bardzo długo, a że było gorąco byli bardzo
spragnieni. Kiedy przechodzili obok Bramy Krakowskiej zauważyli wypływającą spod skały wodę. Przystanęli, nabrali trochę zimnej wody i napili się. Nie wiadomo, czy sprawiła to woda, ale zapałali do siebie gorącą miłością i od tej pory żyli razem, aż do śmierci.
Na pamiątkę tego wydarzenia źródło nosi nazwę Źródełka Miłości.” Niestety woda ze źródła nie nadaje się do bezpośredniego spożycia!Dalsza droga zawiodła nas do Grubego Janka tj. skałki Jonaszówki. Skałka jest doskonałym punktem widokowym, gdyż rozpościera się stąd piękna panorama południowej części Doliny Prądnika, ujścia Doliny Sąspowskiej oraz widok na Ojców i ruiny zamku. Tutaj zatrzymaliśmy się na nazwijmy to trzecie już śniadanie J.
Kolejnym celem były Ruiny Zamku Ojcowskiego.
Powstanie zamku związane jest z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego.
Król Kazimierz Wielki przypuszczalnie dokonał gruntownej przebudowy istniejącego tu już grodu drewiano-ziemnego. Będąc jednym z ważnych ogniw w łańcuchu obronnym, zamek zabezpieczał Kraków przed Luksemburczykami. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca, Władysława Łokietka. Nazwa ta podawana przez kroniki w różnej formie (Oczecz, Ocziec, Oszyec) przetrwała do dziś jako Ojców.
Na zamku zaśpiewaliśmy gromkie „Sto Lat”, naszej koleżance Kamilce i w ten sposób na turystycznym szlaku uczciliśmy jej urodziny.
Następnie leśna ścieżka zawiodła nas pod kapliczkę : „ Na wodzie”. Kaplica „Na Wodzie” pod wezwaniem św. Józefa Robotnika jest zabytkowym drewnianym obiektem sakralnym znajdującym się w Ojcowie na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Wzniesiona została w 1901 roku, nad dwoma brzegami potoku Prądnik. Jak głosi legenda, niezwykłe usytuowanie obiektu wynikało z ominięcia w ten sposób carskiego zakazu budowania "na ziemi ojcowskiej".
Kapliczka utrzymana jest w stylu tzw. szwajcarsko-ojcowskim. Elementy architektury alpejskiej widoczne są w ażurowej wieżyczce. Natomiast wnętrze nawiązuje do stylu zakopiańskiego, modnego na początku XX wieku.
Stąd busem pojechaliśmy do Pieskowej Skały, by zobaczyć Maczugę Herkulesa, stanowiącej charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika.
Maczuga stoi na skale zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi około 25 m. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i dwutlenku węgla. Pierwszy raz została zdobyta przez Leona Witka z Katowic w 1933 r. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie.
Maczuga była ostatnim punktem na trasie naszej wycieczki. Cóż wszystko co dobre szybko się kończy .
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II W JEZIORZANACH
W dniu 30 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej w Jeziorzanach odbyła się piękna i patriotyczna uroczystość, poświęcona 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy trzeciej wraz ze swoją wychowawczynią panią Marią Milc przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony jednej z najważniejszych ustaw w historii Polski. Uchwalona przez Sejm Wielki w 1791r. Konstytucja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą tego typu. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Polska stała się monarchią parlamentarną, zniesiono liberum veto, wolne elekcje i konfederacje. Sprawiło to znaczne wzmocnienie władzy państwowej. Od tej pory pod opiekę prawa i rządu trafiała nie tylko szlachta, ale również mieszczanie i chłopi.
Trzecioklasiści recytując wiersze i śpiewając patriotyczne piosenki przybliżyli nam wszystkim to narodowe święto.
W drugiej części uroczystości zilustrowali nam historię symboli narodowych- godła oraz flagi państwowej. Teraz już wiemy, że płynęły lata, zmieniali się królowie i zmieniał się również kształt Orła. Niezmienna jednak pozostawała symboliczna treść tego znaku. Orzeł Biały w koronie na czerwonym tle symbolizował i nadal to robi- państwo Polskie. Oznacza potęgę i majestat. Wszyscy uczniowie naszej szkoły są dumni z naszych symboli narodowych i potrafią o Nie dbać.
Na koniec uroczystości głos zabrała pani dyrektor Grażyna Granda, która podkreśliła rangę święta Konstytucji 3 Maja oraz podziękowała za udział w akademii.
PROGRAM MAŁY MISTRZ
ZEBRANIE Z RODZICAMI
Szanowni Rodzice.
Zebranie z rodzicami ogólne i z wychowawcami w klasach odbędzie się 22.04.2015r. /środa/ o godz. 16.00.
Zapraszamy.
REKRUTACJA DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
Konkursy na dyrektorów szkół
Konkurs na palmę klasową
Aby podtrzymać świąteczny nastrój w naszej szkole, tuż przed przerwą świąteczną odbył się konkurs na palmę klasową. Każda klasa miała za zadanie przygotować wspólnie jedną palmę dowolną techniką. Palmy zostały wyeksponowane, tak, aby jury w składzie nauczycieli plastyki: pani Małgorzaty Pac-Detyny i pani Marty Surówki oraz opiekuna Szkolnej Rady Uczniowskiej pani Małgorzaty Ryczkowskiej mogło ocenić wykonane prace.
Decyzja, która palma zasługuje na zwycięztwo okazało się być bardzo trudne. W każdą z nich uczniowie włożyli dużo wysiłku. Ostatecznie przy okazji apelu wyniki konkursu zostały ogłoszone:
pierwsze miejsce – klasa druga i klasa „0”
drugie miejsce – oddział przedszkolny i klasa szósta
trzecie miejsce – pozostałe klasy, które wzięły udział w konkursie
Bardzo dziękujemy za przygotowane palmy i gratulujemy nagrodzonym klasom.
ZDROWYCH, POGODNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH PEŁNYCH WIARY, NADZIEI I MIŁOŚCI.
RADOSNEGO NASTROJU, SERDECZNYCH SPOTKAŃ W GRONIE RODZINY I WŚRÓD PRZYJACIÓŁ
ŻYCZY DYREKTOR SZKOŁY GRAŻYNA GRANDA I NAUCZYCIELE
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
We wtorek 31 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona ŚWIĘTOM WIELKANOCNYM. Uroczystość przygotowali uczniowie oddziału przedszkolnego wraz ze swoją wychowawczynią panią Anną Bujak oraz uczniowie klasy IV z panią Urszulą Waśniowską.
Uczniowie przypomnieli, że Wielkanoc to święto upamiętniające zmartwychwstanie CHRYSTUSA. Według tradycji Wielka Sobota to okres radosnego oczekiwania i tego dnia należy poświęcić koszyczek z jedzeniem. W takim wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć baranka – symbolu Zmartwychwstania, wędlin – symbolu kończącego się postu, jajka – symbolu narodzenia, czy masła – symbolu dobrobytu. Do wielkanocnego koszyczka wkłada się także sól , chleb oraz ozdoby takie jak kolorowe pisanki i kurczaczki. Kolejną tradycją wielkanocną są oczywiście tradycyjne potrawy na Wielkanoc. Według tradycji wielkanocnej na stole podczas świąt muszą pojawić się wszystkie te potrawy, których nam brakowało podczas trwania Wielkiego Postu. Świętując okres Wielkanocy na stołach nie może zabraknąć żurku wielkanocnego z białą kiełbasą i kawałkami jajka. Jajka są symbolem nowego życia i tradycja głosi, że im więcej potraw z jajek na wielkanocnym stole tym większa będzie pomyślność domowników. Do tradycji wielkanocnej należy także pieczenie babek wielkanocnych oraz mazurków. Tradycją wielkanocną jest świąteczne śniadanie w Wielką Niedzielę, gdzie dzielimy się uroczyście jajkiem z domownikami, po czym zasiadamy do śniadania i cieszymy się suto zastawionym stołem. Malowanie pisanek to chyba najpopularniejsza tradycja wielkanocna, gdzie ozdabiamy i kolorujemy skorupki jajek. Tworzyć pisanki można na wiele sposobów, najprostszym z nich jest zanurzanie jajek w wodzie w której został zanurzony barwnik. Pisanki można także oklejać, malować lakierem do paznokci bądź wyskrobywać koronkowe wzory ostrym narzędziem na skorupce. Śmigus Dyngus to także bardzo znana tradycja wielkanocna obchodzona w tzw. lany poniedziałek. To zabawa polegająca na oblewaniu wodą wszystkich i wszędzie przez cały dzień. Według tradycji wszystkie panny oblane w Śmigus Dyngus miały większe szanse na zamążpójście.
Wielkanoc to święto pełne tradycji i obyczajów. Tradycje wielkanocne sprawiają, że to święto staje się wyjątkowe, a świąteczne dni są bardziej radosne. W uroczystości wziął również udział Ksiądz Józef Obyrtacz.Po akademii pani dyrektor Grażyna Granda złożyła życzenia świąteczne wszystkim uczniom ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły.
Rekrutacja do klasy pierwszej szkoły podstawowej
na rok szkolny 2015/2016
Obowiązkowi szkolnemu od 01.09.2015r. podlegają dzieci urodzone w 2009 r.
i dzieci urodzone w 2008 r., które jeszcze nie uczęszczają do klasy I
Zasady Rekrutacji do klasy I Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Jeziorzanach
1. Do klasy pierwszej dzieci z obwodu (Jeziorzany, Ściejowice) przyjmowane są z urzędu na
podstawie zgłoszenia rodziców . Druki Zgłoszenie Dziecka Do Pierwszej Klasy można pobrać ze strony internetowej szkoły, ze strony Internetowej oraz w sekretariacie szkoły.
2. Kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły mogą być przyjęci do klasy pierwszej po
przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego jeżeli szkoła nadal dysponuje wolnymi
miejscami.
3. Postępowanie rekrutacyjne do szkoły prowadzone jest na wniosek rodziców kandydata
złożony do dyrektora szkoły od dnia 09.03 .do 19.06.2015r. Druki Wniosek O Przyjęcie
Dziecka Do Pierwszej Klasy Szkoły Podstawowej można pobrać ze strony Internetowej szkoły, oraz w sekretariacie szkoły.
4. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora
szkoły.
5. Ustala się kryteria rekrutacji do klasy pierwszej kandydatów zamieszkałych poza obwodem
szkoły oraz sposób przeliczania punktów :
1) kandydat uczęszczał do oddziału przedszkolnego w naszej szkole – 20 pkt
2) do naszej szkoły uczęszcza rodzeństwo kandydata – 20 pkt
3) rodzic kandydata jest absolwentem Szkoły Podstawowej w Jeziorzanach – 20 pkt
4) niepełnosprawność kandydata lub jego rodziców – 10 pkt
5) kandydat z rodziny wielodzietnej – 10 pkt
6) kandydat z rodziny niepełnej – 10 pkt
7) kandydat z rodziny zastępczej- 10 pkt
6. Ustala się terminy postępowania rekrutacyjnego kandydatów zamieszkałych poza obwodem
Szkoły :
1) składanie wniosków wraz z załącznikami – od 03 marca do 01 czerwca 2015r.
2) podanie do publicznej wiadomości zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifi-
kowanych – do 12 czerwca 2015r.
3) podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów
nieprzyjętych – do 19 czerwca 2015r.
7. Do wniosku o przyjęcie do szkoły należy dołączyć dokumenty :
1) oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do oddziału przedszkolnego w Szkole
Podstawowej w Jeziorzanach,
2) oświadczenie o uczęszczaniu rodzeństwa dziecka do Szkoły Podstawowej w
Jeziorzanach,
3) oświadczenie rodziców, że są absolwentem Szkoły Podstawowej w Jeziorzanach
4) orzeczenie o niepełnosprawności
5) oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata
6) prawomocny wyrok Sądu Rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt
zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowy-
waniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem
7) dokument potwierdzający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia
09.06.2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Wniosek_do_klasy_pierwszej_szkoly_podstawowej.pdf
Zgloszenie_do_klasy_pierwszej_szkoly_podstawowej.pdf
KANGUR MATEMATYCZNY
19 marca odbył się międzynarodowy konkurs Kangur Matematyczny. Konkurs został przeprowadzony również w naszej szkole i jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W tych matematycznych zawodach wzięły udział dzieci od klasy drugiej, aż do szóstej. Testy były przygotowane na kilku poziomach, odpowiednio dla różnych grup wiekowych. Dla każdego ucznia została przewidziana nagroda: układanka matematyczna. Na wyniki konkursu trzeba będzie poczekać, ale niezależnie od sukcesów uczniów, najistotniejsze było ich zaangażowanie oraz zmierzenie się z królową nauk.
Lista uczniów, którzy wzięli udział w konkursie:
- klasa II
Amelia Gruca
Antoni Kapusta
Damian Markowicz
Wiktor Stopa
- klasa III
Dominika Rosek
Agnieszka Smok
Dorota Solecka
- klasa IV
Natalia Gruca
Jowita Przebinda
Weronika Rydzyk
Grzegorz Stopa
Kamil Szulecki
Kamila Wsołek
- klasa V
Bartłomiej Korczek
Mateusz Przebinda
Piotr Stopa
• klasa VI
Adrian Gruca
Arkadiusz Korczek
Agata Zachara
FORMULARZ ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO 2015/2016
OFERTA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH NA ROK 2015/2016
W Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Jeziorzanach funkcjonują dwa oddziały przedszkolne . Obecnie zgodnie z zasadami rekrutacji w Gminie Liszki rozpoczynamy nabór dzieci na rok szk. 2015/2016 .
Dysponujemy 50 miejscami dla dzieci 3 – 4 – 5 letnich. „Przedszkole” funkcjonuje w godz. 700 – 1700 . Dzieci mają zapewnioną bardzo dobrą bazę lokalową, całodzienne wyżywienie w postaci cateringu.
Poza bezpłatnymi godzinami w ramach, których realizowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego, oferujemy zajęcia dodatkowe :
- język angielski „Z sową mądrą głową”
- zajęcia muzyczne „Mali muzycy”
- zajęcia plastyczne „Mali artyści”
- zajęcia przyrodnicze „Mali odkrywcy”
- zajęcia krajoznawcze „Mali podróżnicy”
Zajęcia prowadzą wykwalifikowani nauczyciele.
Oferujemy również pomoc specjalistów : pedagoga, logopedy, oligofrenopedagoga .
Serdecznie zapraszamy do Jeziorzan .
SZANOWNI RODZICE DZIECI 3-4-5 LETNICH
Informujemy, że rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2015/2016 dzieci 3-4-5 letnich rozpocznie się 16.03.2015r. i będzie przebiegać zgodnie z załączonym harmonogramem.
Wnioski o przyjecie dziecka do oddziału przedszkolnego będą dostępne od dnia 9 marca 2015r. od godz. 10.00 na:
- stronie Internetowej szkoły
- w sekretariacie szkoły
- stronie Internetowej Urzędu Gminy Liszki
wniosek_przyjecia_do_oddzialu_przedszkolnego_przy_szkole_podstawowej_na_rok_szkolny_2015.2016.pdf
KONKURSY NA DYREKTORA SZKOŁY
ZABAWA W NASZEJ SZKOLE
Pierwsze półrocze roku szkolnego 2014/2015 powoli dobiega końca. W środę 11 lutego Szkolna Rada Uczniowska wraz ze swoją opiekunką Panią Małgorzatą Ryczkowską zorganizowała zabawę choinkową dla wszystkich Uczniów naszej szkoły. Zabawa była bardzo udana. Zarówno przedszkolaki jak i uczniowie klas I-VI uczestniczyli w licznych konkursach i zabawach tanecznych. Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich słodki poczęstunek.Oto kilka zdjęć przedstawiających bawiących się uczniów.
SPORT
Miło nam poinformować,że uczennica klasy szóstej AGATA ZACHARA reprezentowała naszą szkołę w powiatowych zawodach pływackich gdzie zajęła dobre 7 miejsce. Agacie życzymy wytrwałości w treningach i dalszych sukcesów.
Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w grupie „Misiów”
Dnia 21 stycznia w naszym Oddziale Przedszkolnym dzieci po raz pierwszy gościły swoje Babcie i Dziadków z okazji ich święta. Przedszkolaki pokazały raz jeszcze przedstawienie jasełkowe, po którym wyrecytowały wiersz dla babci i dziadka oraz zaśpiewały dla nich piosenkę z wykorzystaniem rekwizytów: czerwonych serduszek ze wstążeczką. Po tym krótkim programie artystycznym nastąpił najbardziej wzruszający punkt spotkania, czyli życzenia i rozdanie prezentów: każda Babcia otrzymała piękny kwiat, a Dziadek – wielkie czerwone serce z masy solnej z odciśniętą rączką wnuka czy wnuczki. Na zakończenie na Małych Artystów i ich Dziadków czekał poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy, aby Wasze święto trwało cały rok, a wnuczęta co dzień okazywały Wam swą wielką miłość!
mgr Ewelina Staśko
mgr Anna Kasztelewicz-Królik
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Październik 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Wszystkie